Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
image


Bu kütüphane Manisalılar’ı geçmiş ile buluşturuyor

8 bin 50 el yazması eseri ile Türkiye’nin en büyük el yazma eser kütüphanelerinden biri olan Manisa Yazma Eser Kütüphanesi’nde Çeviri ve Yayım Daire Başkanlığı tarafından orijinalin aynısı şeklinde basılan 13 kitap satışa çıktı.
24.10.2013 / 00:10

Türkiye Yazma Eserler Kurumu’na bağlı faaliyet gösteren Manisa Yazma Eser Kütüphanesi’ne el yazma eserlerle ilgilenen vatandaşları ve koleksiyoncuları sevindirecek kitaplar geldi. 8 bin 50 el yazması eser ve Osmanlı matbaasıyla basılan 7 bin 763 kitapla birlikte bünyesinde 15 bin 813 kitabı barındıran, Ege Bölgesi’nin en büyük yazma eserler kütüphanesinde Çeviri ve Yayım Daire Başkanlığı tarafından 13 yazma eser orijinalin aynısı görünümünde, günümüz teknolojisiyle yeniden basılarak satışa çıktı.  Raflarında bulunan en eski kitabın ömrü 900 yıl olan Manisa Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Ali Arı, kütüphanede satışının yapıldığını, ilgilenenlerin gelip kütüphaneden satın alabileceğini ifade etti.Taç Binanın arkasında bulunan Hıdıroğlu Konağı’nın restore edilmesi ile Manisa Yazma Eser kütüphanesi olan tarihi binada faaliyet gösteren kütüphaneye her kitaptan 3’er tane geldiğini hatırlatan  Müdür Ali Arı, fiyatların kitabın tarihsel önemine göre, sayfa sayısına göre 10 TL’den başlayıp, 140 TL’ye kadar çıktığını belirtti.

TERCÜME ESERLER DE GELECEK

El yazma kitaplarla ilgilenenleri ve koleksiyoncuları eserleri satın almaya beklediklerini belirten Ali Arı; “İstanbul Süleymaniye Kütüphanesi’nde ve Manisa Yazma Eserler Kütüphanesi’nde bulunan 13 eserin basımı yapıldı. Bu kitapların vatandaşlarla buluşmasını sağlayacağız. Eski eser meraklılarına, bunlara sahip olmak isteyenleri kütüphanemize bekliyoruz.  Bu tür çalışmalarımız devam edecek ve diğer nadide eserlerin de bu şekilde aynıları basılıp satılacak” dedi.  Basılan 13 eserin yanında tercüme eserlerinde yakın zamanda satışa sunulacağını duyuran Kütüphane Müdürü Arı, “O eserleri de Manisa Yazma Eser Kütüphanesinde bu eserlerle ilgilenen vatandaşlara satışını gerçekleştireceğiz. Kütüphanemizden eser satın alanlar gelecek kuşaklara bir miras bırakmış olacaklar” diye konuştu.

RESMİ AÇILIŞ İÇİN BAKAN BEKLENİYOR

Kütüphane Müdürü Ali Arı, henüz resmi açılışı yapılmayan Yazma Eser Kütüphanesi’nin  Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in katılacağı törenle resmi açılışının gerçekleşeceğini, ancak tarihin henüz belirlenmediğini sözlerine ekledi.